facebook

Dotknij KulturyUniwersytet Jagielloński
Edycja 2012
Zobacz relację z wydarzenia Dotknij Kultury 2012
Edycja 2016
Zobacz adaptacje wyróżnione w edycji 2016
Koncert - Edycja 2017
Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wybitnej wokalistki jazzowej Agi Zayran w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja. Utwory zostały przygotowane przez artystkę specjalnie pod kątem Dotknij kultury, czyli idei równego dostępu do nauki, kultury i wiedzy
Koncert Tomasza Stańki - Dotknij Kultury 2013
Ukoronowaniem wydarzenia „Dotknij kultury” w roku 2013 był wieczorny koncert na dziedzińcu Collegium Maius, podczas którego wystąpił światowej sławy trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu

21 października 2016 r. w Auditorium Maximum UJ odbył się pierwszy w roku akademickim 2016/2017 wykład dra Wiktora Szymborskiego z Instytutu Historii UJ pt. Statki żeglujące w powietrzu, czyli o lataniu w średniowieczu.
W trakcie wykładu zostały omówione przykłady świadczące o pierwszych próbach wznoszenia się w przestworza w epoce średniowiecza. W nowożytności uważano, że istnieje kilka dróg wznoszenia się w powietrze: jedna z nich odnosiła się do duchów i aniołów, druga do ptactwa, trzecia do skrzydeł, specjalnie przymocowanych do ciała, czwarta do latających machin. O tym, jak nowatorskie były pomysły ludzi średniowiecza świadczą przykłady zaliczane do trzeciej i czwartej grupy. W trakcie wykładu wszelkie zaklęcia magiczne mające umożliwić latanie czy lewitację zostały pominięte, natomiast były omawiane przykłady i losy średniowiecznych Ikarów, próby budowania machin latających oraz wykorzystania gryfów jako napędu okrętu lotniczego.

 

Uczestnicy wykładu, po prawej Bożena Nowak, tłumaczka PJM
Uczestnicy wykładu, po prawej Bożena Nowak, tłumaczka PJM

Uczestnicy wykładu
Uczestnicy wykładu

Materiał wideo z wykładu:

Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu

Ta strona używa plików Cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.