facebook

Dotknij KulturyUniwersytet Jagielloński
Edycja 2012
Zobacz relację z wydarzenia Dotknij Kultury 2012
Edycja 2016
Zobacz adaptacje wyróżnione w edycji 2016
Koncert - Edycja 2017
Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wybitnej wokalistki jazzowej Agi Zayran w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja. Utwory zostały przygotowane przez artystkę specjalnie pod kątem Dotknij kultury, czyli idei równego dostępu do nauki, kultury i wiedzy
Koncert Tomasza Stańki - Dotknij Kultury 2013
Ukoronowaniem wydarzenia „Dotknij kultury” w roku 2013 był wieczorny koncert na dziedzińcu Collegium Maius, podczas którego wystąpił światowej sławy trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich

7. kwietnia 2017 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbył się wykład O gronostajach, togach i beanii, czyli rzecz o obyczajach uniwersyteckich, który poprowadził dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ.
W czasie wykładu zostały omówione wybrane aspekty związane z funkcjonowaniem uniwersytetu. Nacisk położony był głównie na życie codzienne studentów zmagających się nie tylko z trudną materią naukową, lecz także z działalnością swych starszych kolegów, organizujących tak zwane beanie. Omówione zostały zarówno dzieje promocji, ceremoniału uniwersyteckiego, jak również szeroko pojmowanych rozrywek studenckich.
Po wykładzie zaprezentowane zostały: obraz Philipsa Konincka Uczony w swojej pracowni. Portret Joosta van den Vondla" z kolekcji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius oraz projekty adaptacji dotykowych autorstwa studentów wzornictwa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Adaptacje dotykowe grafik oraz obrazu wykonał Lech Kolasiński, artysta-malarz.

Uczestnicy wydarzenia w sali im. M. Bobrzyńskiego. Fot. Anna Wojnar

Uczestnicy wydarzenia w sali im. M. Bobrzyńskiego. Fot. Anna Wojnar

Dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Fot. Anna Wojnar

Dr Wiktor Szymborski z Instytutu Historii UJ. Fot. Anna Wojnar

Materiał wideo z wykładu:


Miniatury i adaptacje ilustracji omawianych podczas wykładu

Ta strona używa plików Cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.