20 lat edukacji włączającej na UJ
Dotknij Kultury 2019

Piękny, czerwcowy wieczór, dzień chyli się ku zachodowi, a na scenie otoczonej starymi murami Collegium Maius przed oczami pełnego dziedzińca publiczności, pojawiają się Aga Zaryan, Grzegorz Dowgiałło i Kuba Stankiewicz. Każdy artysta zaprezentował swój nowatorski styl i prawdziwą ucztę dla zmysłów, a razem stworzyli na krakowskiej scenie niepowtarzalny program artystyczny. Dość powiedzieć, że Aga Zaryan nie występowała do tej pory z Kubą Stankiewiczem. A jeszcze dołączył do nich Grzegorz. Jedyne w swoim rodzaju trio dostarczyło więc zgromadzonej publiczności niesamowitych wrażeń. Dominował nastrój liryczny, subtelny, ale nie zabrakło też rockandrollowego pazura w solowym utworze Grzegorza Dowgiałły. Kojące dźwięki fortepianu Kuby Stankiewicza czerpały z repertuaru Wojciecha Kilara. Aga Zaryan wykonała m.in. „Piosenkę o końcu świata” do słów Czesława Miłosza i wzruszający utwór „Miłość” poświęcony pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Zabrzmiały także przeboje z tamtych lat - „What a Wonderful World” Louisa Armstronga i „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Wreszcie pod nieboskłonem dziedzińca, w takt kawałka „Bye bye blackbird” Agi Zaryan nad zgromadzoną widownią uniosły się ptaki…

Poetykę wieczoru dopełniły wspomnienia o nieżyjących już muzykach jazzowych, których mieliśmy przyjemność gościć na scenie w minionych edycjach „Dotknij Kultury” –Tomaszu Stańce i Januszu Muniaku, bez których polska muzyka jazzowa byłaby niepełna – jak podczas tego wieczoru, nader trafnie wyraził to Kuba Stankiewicz.

Koncert odbył się z okazji 20-lecia edukacji włączającej na Uniwersytecie Jagiellońskim w ramach wydarzenia "Dotknij Kultury”, o której to rocznicy, w adresie gratulacyjnym skierowanym na ręce kierownika DON UJ, Ireneusza Białka, pisał Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Organizatorami wydarzenia byli Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ oraz Muzeum UJ Collegium Maius. 

fot. Anna Wojnar

Fotoreportaż z wydarzenia „Dotknij kultury” 2018

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z siódmej edycji wydarzenia „Dotknij kultury”. Jak co roku, DON UJ oraz Muzeum UJ przygotowali bogaty program dla odwiedzających, przed południem wykład „Od czekolady do morfiny”, prezentację obrazu Mehoffera oraz zwiedzanie Muzeum UJ, a wieczorem na dziedzińcu Collegium Maius zabrzmiał wspaniały koncert Stanisława Soyki – „Zobacz we mnie człowieka”. Artyście towarzyszyli Przemek Greger na gitarze, Kuba Sojka na perkusji oraz Antoni Gralak na trąbce.

Dotknij Kultury 2018

20 czerwca 2018 r. w Muzeum UJ – Collegium Maius odbyła się siódma edycja „Dotknij kultury”. 

Podczas wydarzenia mieliśmy przyjemność wysłuchać pasjonującego wykładu prof. dra hab. Jerzego Silberringa z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH „Od czekolady do morfiny”. Wykład był tłumaczony na język angielski oraz polski język migowy. Adaptacjami pomocniczymi do wykładu były czekoladki oraz makieta mózgu przygotowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku przez studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. 

Po wykładzie odbyła się prezentacja obrazu Józefa Mehoffera, przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego. Wysłuchaliśmy audiodeskrypcji do obrazu autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej, a Lech Kolasiński przygotował jego graficzną adaptację, którą można było dotknąć.

Czytaj więcej
Reportaż z wydarzenia "Dotknij Kultury 2017"

Reportaż Dotknij Kultury 2017Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału z wydarzenia Dotknij kultury 2017 wraz z fragmentem koncertu Agi Zaryan. Reportaż opowiada także o tym, czym jest Dotknij Kultury i co dzieje się w jego ramach w ciągu całego roku akademickiego.
Wersja standardowa oraz wersja z audiodeskrypcją znajdują się tutaj.